Co lepsze – kamper, czy autobus?

Wiele osób w zwyczaju ma wyprawiać się na wakacyjne wyjazdy lub festiwale w większym gronie, wraz z całą rodziną lub przyjaciółmi. W takiej sytuacji wyjazd rozdzielony pomiędzy 2 a czasem nawet 3 auta może być stosunkowo nieopłacalny ze względu na koszty paliwa. Do tego dochodzi również nocleg – samochód z natury może posłużyć tylko do transportu. Czemu więc nie zainwestować w większy pojazd, w którym możemy również spać?

Jakie są zalety związane z wyjazdami kamperem lub busem?

Wyjazdy kamperem lub busem są dla wielu osób niezapomnianą przygodą. Bez względu na to, czy wybieramy się na festiwal oddalony od naszego miejsca zamieszkania 100 kilometrów, czy planujemy podróż dookoła całej Europy, wyjazd takim pojazdem jest świetnym przeżyciem, które każdy powinien doświadczyć. Dodatkowo za podróżą takim pojazdem przemawiają twardo kwestie oszczędnościowe. Wyjazd busem lub kamperem minimalizuje koszt paliwa, który normalnie wyjeżdżając w na przykład 8 osób, należałoby rozdzielić na dwa pojazdy. Trasa dużym pojazdem jest z pewnością o wiele bardziej ekonomiczna pod tym względem. Drugą, jeszcze bardziej dotkliwą dla naszych portfeli kwestią jest nocleg. Korzystając z kampera lub busa możemy zapewnić sobie na miejscu nocleg w pojeździe, płacąc jedynie za miejsce na strzeżonym polu namiotowym. W przypadku wycieczki samochodami sam koszt noclegu jest kilku a w niektórych przypadkach nawet kilkunastokrotnie większy ze względu na potrzebę wynajmowania apartamentów lub hoteli. Jednak jeżeli już zdecydowaliśmy się na taką przygodę, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej zainwestować w kampera, czy autobus?

Kamper

Głównym powodem, dla którego powinniśmy się zastanowić nad kamperem, jest pełne wyposażenie takiego pojazdu zarówno w sanitariat jak i kuchnia. Choć wakacyjny wyjazd nie jest idealnym momentem, by zaprzątać sobie głowę gotowaniem, to jednak w ramach potrzeby jest to jak najbardziej w kamperze możliwe, a rozwiązania w tym obszarze są praktycznie nieograniczone. Ta sama kwestia dotyczy łazienki. Odpowiednio wyposażony kamper może posiadać naprawdę luksusową łazienkę o wymiarach podobnych do toalet spotykanych w małych mieszkaniach. Kilkutygodniowy wyjazd w takich warunkach to czysty luksus.

Autobus

Autobus jak najbardziej również można przerobić na pojazd, który posiada w wyposażeniu zarówno łazienkę, jak i kuchnię, jednak to z zasady własnie kamper posiada takie udogodnienia. Przearanżowanie w taki sposób autobusu pochłonie więcej środków pieniężnych, niż w przypadku kampera. Jednak sam autobus pozwala nam na większy wybór i duże możliwości przerobienia. Dla osób z odpowiednimi predyspozycjami zakup używanego starego autobusu za niską kwotę może być świetną okazją do przerobienia go w wielozadaniowy pojazd na wielodniowe wyprawy. Autobus sam w sobie jest również łatwiejszy do prowadzenia w mieście, dlatego jeżeli decydujemy się na wycieczki, podczas których będziemy zwiedzali miasta, autobus będzie wygodniejszym rozwiązaniem niż duży i często niewymiarowy kamper.

Dodaj komentarz