Czy elektryczne autobusy są lepsze od spalinowych?

Idea ekologicznego transportu drogowego jeszcze do niedawna była pieśnią przyszłości, w którą mało kto mógł uwierzyć. Obecnie jednak coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie elektrycznych pojazdów w całej europie, w tym w Polsce.

Czy elektryczne autobusy staną się popularne?

Polacy decydują się na zakup elektrycznych pojazdów ze względu na ich proekologiczność oraz małe koszty eksploatacji. Te zalety oraz dodatkowe dotacje do zakupu pojazdów elektrycznych sprawia, iż coraz więcej tego typu pojazdów będzie się pojawiać na polskich drogach. Wiele miast oraz zarządów transportu miejskiego poszło o krok dalej i postanowili zainwestować w elektryczne autobusy. Elektryczny transport miejski w postaci elektrycznych autobusów jest już normą w kilku krajach europejskich takich jak Luksemburg, Niemcy czy Hiszpania. Polska chce iść tą drogą i w długim okresie wymienić cały tabor autobusów na pojazdy elektroniczne. Kilka miast, jako inicjatorzy tej zmiany już wykorzystuje w swym taborze odpowiednie pojazdy, które w pełni odpowiadają standardom elektryczności. Nie da się ukryć, iż coraz więcej miast planuje dokonać tej inwestycji. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, iż ze względu na wysokie ceny zakupu, zmiana ta może przedłużyć się w czasie dość znacznie. Wyjściem z tej sytuacji są dotacje Unii Europejskiej, które mogą w znaczny sposób sfinansować wymianę pojazdów transportu miejskiego na elektryczne odpowiedniki. Jest to niewątpliwie zmiana, która w długim okresie zwrócić się każdemu miastu.

Polskie firmy produkującej elektryczne autobusy

Jak wcześniej wspomniano, Polski rynek transportowy ulega znacznemu przeobrażeniu ze względu na adaptacje elektrycznych pojazdów do potrzeb rynku transportowego osób. Jednak oprócz faktu, iż Polska bardzo prężnie rozwija się w kwestii wykorzystywania elektrycznych autobusów, to nasz kraj jest ścisłym centrum produkcji elektrycznych autobusów, skąd produkty trafiają do większości europejskich państw, które są zainteresowane tym rozwiązaniem. Fabryka Solaris, umiejscowiona w Bełchatowie jest jednym z największych w Europie firm zajmujących się produkcją nowoczesnych i bezpiecznych autobusów. Obecnie w zdecydowanej większości dużych miast europejskich mamy okazji podróżować autobusami wyprodukowanymi właśnie w Bełchatowie. To właśnie firma Solaris jest firmą pierwszego wyboru, kiedy któreś z Państw zgłasza zapotrzebowanie na autobus elektryczny. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy wyprodukowano 175 egzemplarzy autobusów elektrycznych, z czego aż 142 pojazdy trafiły na rynki eksportowe takie jak Holandia, Belgia, Luksemburg Niemcy oraz kraje Skandynawskie. Tego typu statystyka dobitnie świadczy o tym, iż Polska firma staje się potentatem na rynku autobusów wykorzystywanych w transporcie publicznym a szczególnie autobusów elektrycznych.

Z pewnością można prognozować, iż obecnie doświadczamy dopiero początkowej fazy zainteresowania elektrycznymi rozwiązaniami w transporcie publicznym. Z każdym rokiem coraz więcej krajów będzie zgłaszało zapotrzebowanie na takie pojazdy, co daje doskonałą okazję do rozwijania i umacniania na rynku pozycji firmy Solaris.

 

 

Dodaj komentarz