Jak działają firmy transportowe w Polsce?

Polska ma powody do zachwytu i dumy pod względem atrakcyjności rynku produkcji autobusów oraz pojazdów przeznaczonych do przewożenia ludzi w ramach transportu miejskiego. Poniżej przedstawiona jest charakterystyka 3 największych firm z branży produkcji autobusów w Polsce.

Solaris Bus & Coach S.A

Rynek Polski jest zdominowany przez 3 firmy, Solaris, Autosan oraz Jelcz a zdecydowana większość produkcji tych firm jest eksportowana do innych krajów Europejskich, a nawet światowych, co stawia Polską branżę produkcji autobusów na samym czele. Solaris Bus & Coach S.A to firma powstała w 1995 roku, jednak obecna nazwa została nadana 10 lat później po wykupieniu przez obecnego właściciela udziałów w firmie swojego partnera. Wtedy to również firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Od kilkunastu lat Solaris jest jest największą firmą na rynku produkcji autobusów i z każdym rokiem zwiększa swój udział zarówno w produkcji na terenie Polski, jak i na rynku międzynarodowym. Zakres produktów firmy Solaris nie ogranicza się jedynie do standardowych autobusów, ale również coraz popularniejszych ekologicznych rozwiązań w postaci autobusów elektrycznych, które cieszą się coraz większym popytem zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Oprócz tego, Solaris zajmuje się również produkcją tramwajów oraz trolejbusów, które z powodzeniem są wykorzystywane na całym świecie. Firma Solaris rośnie w siłę a jej potencjał oraz zakres działalności zwiększa się z każdym rokiem. Ze względu na fakt, iż rynek autobusów elektrycznych jest dopiero na samym początku rozwoju, Autosan ma możliwość zajęcia części tego rynku, co z pewnością pozytywnie wpłynie na wzrost wartości firmy, jak i jego ogólny udział w sprzedaży autobusów komunikacji miejskiej w Polsce oraz Europie. 

Autosan

 Autosan jest jedną z najstarszych na rynku firm produkujących pojazdy przeznaczone do publicznego transportu. Firma z Sanoka posiada 180 lat doświadczenia a obecnie pojazdy wyprodukowane przez firmę są jednym z najczęstszych wyborów Zarządów Komunikacji Miejskiej w całej Polsce. Autosan produkuje około 500 pojazdów rocznie, z czego duża część jest eksportowana do innych krajów Europejskich. Autosan, idąc za wzorem potentata rynku, ma ambicje na rozpoczęcie produkcji autobusów elektrycznych, które z roku na rok są coraz powszechniejszym wyborem w komunikacji miejskiej. Autosan, oprócz produkcji pojazdów autobusowych, zajmuje się również budową nadwozi pojazdów szynowych dla taboru kolejowego.

Jelcz

Jelcz to firma z bardzo długą historią produkcji autobusów oraz samochodów ciężarowych na rynku polskim. Od ponad 60 lat, Jelcz zapewniał produkcję autobusów przeznaczonych do komunikacji miejskiej w prawie całej Polsce. Firma obecnie oddała w dużym stopniu rynek produkcji autobusów firmom Solaris oraz Autosan a sama zdecydowała się zwiększyć udział w produkcji pojazdów ciężarowych, w tym specjalistycznych pojazdów przeznaczonych do służb wojskowych, jak i straży pożarnej. Firma dzisiaj stale współpracuje z jednostkami państwowymi, w głównej mierze opierając swoją sprzedaż na kontraktach publicznych.

 

Dodaj komentarz