Solaris Urbino – czy do dobry autobus?

W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy Solaris Urbino to dobry autobusPrzedstawimy naszą opinię w oparciu o rynkowe spostrzeżenia, biorąc pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Na wstępie pokrótce przedstawimy produkt. Urbino to obecnie najmocniej rozwijana linia seryjna podpoznańskiego producenta- firmy Solaris Bus & Coach S.A. Jak doskonale wiemy autobusy tej marki są mnogo obecne w polskich miastach. Natomiast od kilku lat postępuje eksportowa ekspansja wielkopolskiego producenta. Nie inaczej jest z omawianą linią autobusów Urbino. 

Recenzja pasażerska

Opinie o Solarisach Urbino są mocno zróżnicowane. Z jednej strony trudno pominąć takie głosy jak ten z 2017 roku, gdy zgarnął bodaj najbardziej prestiżowe wyróżnienie. Mowa oczywiście o “Bus of the year” przyznawanym corocznie na słynnych targach w Hanowerze. Pytanie brzmi czy wszyscy równie entuzjastycznie je oceniają? Często w ocenie pojazdów inaczej wypowiadają się kierowcy, a inaczej pasażerowie. Zatem oddajmy głos, tym którzy je użytkują na co dzień. Opinii pozytywnych jest całkiem sporo. Trzeba przyznać, że mogą one być podyktowane przede wszystkim znacznym unowocześnianiem poszczególnych taborów. W ostatnich latach jest to szczególnie widoczne. Niektórzy z nas jeszcze doskonale pamiętają Ikarusy, czy wiekowe Jelcze. Niestety, ale nadal w XXI wieku klimatyzacja, czy porty USB robią “efekt wow”. Jeśli chodzi o opinie pasażerów to  w pojazdach Solarisa od wielu lat pokutuje kwestia niewygodnych siedzeń. W kolejnych modelach zdecydowanie powiększone zostało obicie. Niestety w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, nadal zwyczajnie w świecie nie jest wygodnie.

Opinie kierowców

Teraz czas na opinie tych, którzy autobusy prowadzą. Raczej dobrze oceniana jest ergonomia siedzeń dla kierowców i pozycja za kierownicą. No właśnie jeśli jesteśmy już przy kierownicy to czas na dwa zdania na temat stosowanych rozwiązań. Wiele z nich zarówno pod kątem estetyki jak i ogólnej prezencji nie przystoi do rangi niezwykle nowoczesnego pojazdu. Zastosowane rozwiązania są bardzo proste i mało designerskie. Jeśli chodzi o pozytywne aspekty to z pewnością światła. Najczęściej używane światła mijania w wersji LED dają bardzo dobrą widoczność, nie oślepiając jednocześnie kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Kierowcy chwalą sobie również dosyć pojemne (mniej więcej pomiędzy 12, a 15 l) lodówki.

Kwestie techniczne i bezpieczeństwo

Jedną z najważniejszych informacji odnośnie pojazdów spalinowych to oczywiście kwestia spalania paliwa. Jak to wygląda w Solarisach Urbino? Nowe pojazdy osiągają spalania na poziomie 40 l/ 100 km dla autobusów dwunastometrowych oraz 65- 70 l/ 100 km dla przegubowych. Oczywiście mocno na ten czynnik wpływa wyposażenie, zwłaszcza klimatyzacja. Co z bezpieczeństwem? Oficjalne komunikaty firmy są jednoznaczne- autobus jest w pełni bezpieczny, a różnego typu incydenty są nieodłącznym elementem działania w branży. Żaden producent ich nie unika. Wydaje się jednak, że częste samozapłony Solarisów Urbino jakkolwiek rzadkie zjawisko, tak w skali jednego konkretnego produktu są zbyt częste. Zdają się to potwierdzać opinie kierowców, którzy często żartują z samozapłonów tych autobusów chociażby na forach internetowych. Dodatkowo mocno ten problem odczuli chcoiażby Słowacy, gdzie w odstępie kilku miesięcy parokrotnie w ogniu stanęły autobusy linii Urbino w kilku miastach.

Dodaj komentarz