Stacja kontroli pojazdów – co warto wiedzieć o przeglądzie?

Badanie techniczne pojazdów mechanicznych takich jak samochód osobowy czy ciężarowy należy do obowiązku każdego z właścicieli pojazdów. Zarówno termin, jak i wynik konkretnego badania jest umieszczany w dowodzie rejestracyjnym. Poniżej przedstawione zostaną obowiązki względem skierowania samochodu do badania oraz zakres weryfikacji sprawności pojazdu.

Szczegóły formalne związane z badaniem okresowym samochodu

W sytuacji, w której jesteśmy właścicielem nowego samochodu, wizytę w Stacji Kontroli Pojazdów powinniśmy zrealizować jeszcze przed rejestracją samochodu. Następna wizyta powinna być dokonana do okresu 3 lat po rejestracji samochodu, następnie 2 lata od pierwszego badania. Po upływie tego okresu kontrola pojazdu powinna być dokonywana każdego roku. Inne zasady są skierowane do właściciela używanego pojazdu mechanicznego. Jeżeli samochód jest używany dłużej niż 3 lata, kolejna kontrola powinna odbyć się do dwóch lat od ostatniego badania, a następnie co roku. Jeżeli nasz samochód posiada instalację gazową, po dacie rejestracji kontrola powinna odbywać się bezwzględnie każdego roku.

Wizyta w Stacji Kontroli Pojazdów w celu przeglądu samochodu ma swoją z góry ustaloną cenę. Cena przeglądu samochodu osobowego wynosi 98 złotych. Jeżeli samochód został sprowadzony z zagranicy, cena wzrasta do 168 złotych. Jeżeli nasze auto posiada instalację gazową, koszt kontroli wyniesie nas 161 złotych.

Co podlega kontroli w Stacji Kontroli Pojazdów

Wizyta w Stacji Kontroli Pojazdów umożliwi nam sprawdzenie poprawności stanu takich elementów naszego pojazdu jak sprawdzenie oświetlenia (światła dzienne, mijania, przeciwmgielne, ale również światła hamowania, awaryjne oraz kierunkowskazów), poprawność działania amortyzatorów, hamulce włącznie z weryfikacją siły hamowania. Dodatkowo kontroli podlegać będzie szczelność wszystkich układów znajdujących się w pojeździe takich jak układ kierowniczy, potencjalne wydzielanie spalin oraz emisja wszystkich innych gazów. Dodatkowo sprawdzane jest poprawne funkcjonowanie wszelkich kontrolek deski rozdzielczej, a także hamulce i zawieszenie. W skład kontroli wchodzą również takie formalności jak weryfikacja posiadania gaśnicy i trójkąta, przepuszczalność światła przez szyby oraz, co równie ważne dla pojazdu – stan rdzy na nadwoziu i podwoziu.

Wszystkie te wspomniane elementy są bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego pojazdu na drodze. Każdy element osobno, ale również w całości, nie sprawdzony dokładnie może stanowić realne zagrożenie na drodze dla właściciela pojazdu, ale również dla innych uczestników ruchu.

Podczas kontroli, osoba odpowiedzialna za przegląd może stwierdzić nieprawidłowości pojazdu. W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości sytuacja może rozwinąć się w dwóch różnych kierunkach. W sytuacji, gdy pomimo usterek diagnosta uzna, iż samochód nie stwarza jakiegokolwiek niebezpieczeństwa na drodze, wystawiana jest lista usterek wraz z zobowiązaniem do usunięcia ich przez właściciela w ciągu następnych 14 od daty badania. Jeżeli natomiast według diagnosty samochód nie nadaje się do ruchu drogowego, właścicielowi jest odbierany dowód rejestracyjny, a kierowca natomiast jest zobowiązany do usunięcia usterki oraz ponownego zgłoszenia się na badanie pojazdu.

 

Dodaj komentarz